Czy przyprawy mają kalorie?

5 listopada, 2024

Trudno wyobrazić sobie przyrządzanie smacznych posiłków bez użycia odpowiednich przypraw i ziół. Nie tylko dodają one smaku i aromatu, ale także sprawiają, że nawet najprostsze danie staje się jedyne w swoim rodzaju. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób postanawia odżywiać się zdrowo, a także znacznie ograniczyć ilość różnych produktów w swojej diecie, coraz częściej pojawia się kluczowe pytanie – czy przyprawy są kaloryczne?

Poniżej przedstawiamy kaloryczność najpopularniejszych ziół i przypraw, jakie używane są w kuchni. Dzięki temu można lepiej kontrolować swoją dietę oraz dzienne spożycie kalorii.

Kaloryczność przypraw

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przyprawy mają kalorie. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie dokładnie składniki mamy na myśli. Na samym początku warto wspomnieć o soli (zarówno kuchennej, czosnkowej, jodowanej, jak i morskiej), bowiem zawiera ona 0 kcal. Nie oznacza to oczywiście, że może być ona stosowana w naszej diecie w dużych ilościach, bowiem jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwiększając ciśnienie krwi. Poniższa tabele przedstawia, ile kalorii zawierają najczęściej stosowane w naszej kuchni przyprawy.

Nazwa przyprawy Zawartość kcal w 100 g
Pieprz czarny 251 kcal
Imbir 80 kcal
Papryka 251 kcal
Cynamon 247 kcal
Bazylia 233 kcal
Curry 325 kcal
Oregano 265 kcal
Sól kuchenna 0 kcal
Papryka chili 282 kcal

Jak widać popularne przyprawy zawierają nieznaczne ilości kalorii, dlatego spokojnie mogą je stosować w swojej diecie nawet osoby, które dbają o linię. Wśród innych popularnych dodatków do żywności warto wymienić także:

  • estragon – 295 kcal;
  • kurkumę – 354 kcal;
  • kminek – 333 kcal;
  • majeranek – 271 kcal;
  • zioła prowansalskie – 271 kcal.

Bardzo popularny w naszych kuchniach ketchup w 100 gramach zawiera 101 kcal, co wynika głównie z dodatku cukru.

Czy przyprawy wspomagają odchudzanie?

Wspominając o kaloryczności przypraw, wiele osób zastanawia się też nad tym, czy są one skuteczne w czasie odchudzania. Często wspomina się bowiem o tym, że ostre przyprawy poprawiają trawienie, przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie – ułatwiają spalanie tłuszczu. Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one tylko dodatkiem do zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń, a nie podstawą naszego planu na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dlaczego warto włączyć przyprawy do swojej diety?

Niewielka ilość dobrej jakości przypraw może całkowicie zmienić smak potrawy i sprawić, że nawet zwykłe danie smakować będzie wyjątkowo. Warto także pamiętać o tym, że niektóre z nich posiadają wyjątkowe korzyści zdrowotne. Przykładowo wspomniany już estragon to cenne źródło przeciwutleniaczy, a także witam i składników mineralnych (np. żelazo i wapń). Z kolei papryka chili działa przeciwzapalnie, a do tego zawiera kapsaicynę, która uwalnia endorfiny.

Jeżeli stawiamy na zdrowe odżywianie, z całą pewnością przyprawy nie będą dla nas przeszkodą. Warto za to zastanowić się na tym, aby wiele popularnych dodatków zastąpić ich odpowiednikami w wersji light. Przykładowo, tak lubiany przez wszystkich majonez zawiera aż 680 kcal. Warto mieć też na uwadze to, aby wybierać dodatki wysokiej jakości, bez sztucznych dodatków. Szczególnie ważne jest to, aby przyprawy dla gastronomii wyróżniały się wysoką jakością, co bardzo często decyduje o sukcesie i ostatecznym smaku dania.

Odkryj smaki z Rolmex / jakość, którą możesz poczuć i posmakować

Odkryj smaki z Rolmex / jakość, którą możesz poczuć i posmakować