Przyprawy hurt

W ostatnich latach coraz bardziej modne staje się gotowanie w zaciszu własnego domu i wszelakie kulinarne eksperymenty prowadzone na własną rękę. Wiadomo jednak, że nic tak nie podkreśla i nic tak nie urozmaica smaku potraw, jak odpowiednie ich przyprawienie pod sam koniec gotowania. Najpopularniejsze przyprawy, takie jak pieprz czy słodka i ostra papryka, znajdziemy w każdej polskiej kuchni, ponieważ są one używane właściwie każdego dnia, ale coraz częściej sięgamy też po przyprawy mniej pospolite, jak chociażby kardamon czy anyż. Zanim jednak przyprawy trafią do naszej kuchni i naszych potraw, przechodzą długą drogę. Dostęp do różnorodnych przypraw zapewniają nam głównie hurtownie, które produkują, importują i dystrybuują przyprawy. Hurt przypraw to ciekawy, ale wymagający biznes.

Z jednej strony wymaga on solidnej bazy w kraju – wiele przypraw można wyprodukować w Polsce, jednak trzeba zapewnić ku temu odpowiednie warunki. Do tego kontrahenci potrzebują przypraw w różnej formie, np. w różnych stopniach zmielenia. Uwaga partnerów handlowych będzie skierowana również na jakość przypraw dostarczanych przez hurtownię. Z drugiej strony biznes taki jak przyprawy hurt wymaga rozległych kontaktów handlowych za granicą, ponieważ wiele z popularnych w Polsce przypraw nie jest możliwych tutaj do wyprodukowania – konieczne są więc kontakty z obiema Amerykami oraz Bliskim i Dalekim Wschodem skąd można importować popularne w Europie przyprawy, jak np. cynamon. Musimy pamiętać, że jeśli interesują nas przyprawy, hurt jest bardzo złożoną działalnością. Po pierwsze, trzeba zapewnić sobie warunki pozwalające na produkcję suszy warzywnych i przypraw. Po drugie, nie bez znaczenia są pewne standardy dotyczące rozwiązań mechanicznych, pozwalających na odpowiednią obróbkę przypraw – ich selekcję, oczyszczenie, ale też nadanie im odpowiedniego, pożądanego przez klienta kształtu.

Po trzecie, poza częścią produkcyjną, należy również zadbać o część magazynową, czyli miejsce, gdzie będziemy przechowywać przyprawy. Hurt przypraw wymaga również zadbania o logistykę i transport, by jak najszybciej susze i przyprawy docierały do zamawiających je klientów. Z klientami z kolei wiążą się kwestie dotyczące kontaktów handlowych. Hurtownia przypraw z jednej strony powinna mieć nawiązane kontakty handlowe w innych krajach, z których mogłaby importować niemożliwe do wyprodukowania na miejscu przyprawy, z drugiej strony kontakty handlowe hurtowni przypraw powinny obejmować również lokalnych kontrahentów, którzy regularnie zamawialiby przyprawy i susze warzywne produkowane przez hurtownię. Hurtownie przypraw z największym doświadczeniem na polskim rynku działają już od kilkudziesięciu lat – obecnie mają bardzo mocną pozycję, ale jest ona wynikiem wieloletniej ciężkiej pracy oraz nieraz ryzykownych, jednak koniec końców jak najbardziej opłacalnych i zakończonych sukcesem inwestycji.

Odkryj smaki z Rolmex / jakość, którą możesz poczuć i posmakować

Odkryj smaki z Rolmex / jakość, którą możesz poczuć i posmakować